Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Schimbare destinatie imobil din birou in spatiu de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Schimbare destinatie imobil din birou in spatiu de locuit - procedura

Buna ziua.
Am cumparat un apartament intr-un imobil, iar in Cf el apare ca si birou.Puteti sa-mi spuneti ce pasi am de facut pentru a schimba destinatia imobilului din birou in locuinta? Mentionez ca nu vreau sa fac nici o modificare interioara sau exterioara a apartamentului.

Multumesc.
In contractul de vanzare-cumparare ,concret dvs ce ati achizitionat si ce este mentionat apartament cu destinatia de locuit sau alta destinatie ?
In contractul de vanzare-cumparare apare ca am cumparat :unitate Individuala nr. 6- eta] 1- formata din 4 birouri, hol, grup sanitar, terasa, terasa comuna cu UI 5, avand Su=69.04 mp. In fapt este un apartament cu 3 camere, o bucatarie, o baie, si 2 terase.
Pentru a fi în regulă, deoarece aveţi specificat că aţi cumpărat "birouri" trebuie făcută schimbare destinaţie . Fiind într-un imobil, este logic că acest "birou" a avut iniţial destinaţia de apartament , de locuit, şi a fost transformat în birouri.
Cu o dovadă din cartea tehnică a imobilului , veţi putea să faceţi această schimbare. şi de la Registrul comerţului, că a fost radiat sediul de birouri , veţi putea face schimbare destinaţie.
Apartametul in cauza din start a figurat ca si birou.Dar in el nu a functionat nici o firma, asa ca adresa nu cred ca este inregistrata la Registrul comertului.
Nu puteţi solicita ceva cu "nu cred" , sau mi-a spus cineva. Solicitaţi la registrul comerţului o dovadă că la sediul respectiv este sau nu înregistrată o firmă.